PANAYIR GOURMET'E HOŞ GELDİNİZ! ! O HEP ARADIĞINIZ GURME LEZZETLER ANINDA KAPINIZDA!

DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLU OLSUN: Herkesin Sağlıklı, Sürdürülebilir Ve Yeterli Gıdaya Ulaşması Mümkün

DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLU OLSUN: Herkesin Sağlıklı, Sürdürülebilir Ve Yeterli Gıdaya Ulaşması Mümkün

İki yıldır devam eden pandemi, iç savaşlar, yaşanan kitlesel göçler, iklim değişikliği ve çevre felaketleri derken dünya genelinde 811 milyon kişi yetersiz besleniyor. Belki görünürde bir dünya savaşının içerisinde değiliz ama insanların gıdaya ulaşamamasından dolayı yaşadığı ölümler ve hastalıklar büyük bir krizin olduğunu kanıtlıyor. Dünya Gıda Günü olan bugünde bir farkındalık oluşturup en azından kendimizi ve çevremizi değiştirmek için bir şeyler yapabiliriz. Herkesin sağlıklı gıdaya ulaşabildiği daha iyi bir üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre, daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek mümkün!

Dünya Gıda Günü Nedir?

Bugünün ortaya çıkışı 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) ile aynı güne dayanıyor. Dünya Gıda Günü aslında hem FAO’nun kuruluşunu kutlamak amacıyla düzenleniyor hem de her yıl Birleşmiş Milletler’in belirlediği temalar ile iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkisi, günümüzde yaşanan ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağı öngörülen besin yetersizliğine dikkat çekilmesi hedefleniyor. Dünyada 150'den fazla ülke düzenlenen etkinliklerle bu kutlamaya katılıyor. FAO, 2021 yılında Dünya Gıda Günü için "Attığımız adımlar, geleceğimizdir’ ve ‘Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam" temasını belirledi.

Her 10 kişiden biri gıdaya erişemiyor

panayir-gourmet-dunya-gida-gunu1

 

Birleşmiş Milletler’in 2020 değerlendirme raporu Covid-19 pandemisinin de eklenmesiyle dünyadaki açlığın büyük bir ivme yakaladığını gösteriyor. Pandeminin etkisi henüz bitmediği için tam olarak ortaya konamasa da açıklanan rapora göre küresel nüfusun yaklaşık onda birinin yani yaklaşık 811 milyon kişinin yetersiz beslendiği tahmininde bulunuluyor. Bu sayı gösteriyor ki, daha önce açıklanan 2030 yılına kadar açlığı sona erdirme taahhüdüne ulaşmak için radikal önlemler alınması gerekiyor.

Dünyanın birçok yerinde, pandemi acımasız durgunluklara neden oldu ve gıdaya erişimini tehlikeye attı. Yaşanan bölgesel çatışmalar, göçler, mülteci sorunları ve iklim değişikliğinin sonucu olarak artan kuraklık da krizi tırmandırıyor. Bunların hepsi raporun gıda güvensizliğinin ana itici güçleri olarak tanımlanıyor.

En çok çocuklar etkileniyor

panayir-gourmet-dunya-gida-gunu2

 

Yetersiz beslenen insanların yarısından fazlası yani 418 milyon kişi Asya'da; 282 milyon kişi Afrika’da ve 60 milyon kişi ile daha küçük bir oranı Latin Amerika ve Karayipler'de yaşıyor. Ancak açlıktaki en keskin artış, nüfusun yüzde 21'inde tahmini yetersiz beslenme yaygınlığının diğer bölgelerin iki katından fazla olduğu Afrika'da yaşandı. Diğer ölçümlerde de 2020 yılı karamsardı. Genel olarak, 2,3 milyardan fazla insan veya başka bir deyişle küresel nüfusun yüzde 30'u yıl boyunca yeterli gıdaya erişimden yoksun kaldı. Orta veya şiddetli gıda güvensizliğinin yaygınlığı olarak bilinen bu gösterge, bir yıl içinde önceki beş yılın toplamı kadar sıçradı.

Bu dönemde kötü beslenme tüm alanlarda devam etti ve çocuklar yüksek bir bedel ödedi. 2020'de, 149 milyondan fazla beş yaşın altında olan çocuğun gelişme geriliği yaşadığı ya da yaşlarına göre çok kısa olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca 45 milyondan fazla çocuğun zayıf ya da boyuna göre çok zayıf ve yaklaşık 39 milyon çocuğun da aşırı kilolu olduğu tahmin ediliyor. Tam 3 milyar yetişkin ve çocuk, yüksek maliyetler nedeniyle sağlıklı beslenemedi.

Peki Panayır Gourmet ne yapıyor?

panayir-gourmet-dunya-gida-gunu4

 

20 yıldır misyon edindiğimiz üzere sağlıklı ve sürdürülebilir ürünleri müşterilerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca gıdaların israf edilmemesi, atık oranının minimize edilmesi için günlük ihtiyaca göre üretim yapıp iki günlük tüketim planlıyoruz. Böylelikle artık oranımız çok düşük oluyor.

Panayır Gourmet Ailesi olarak Kızılay ile Dünya Gıda Günü’nde açlığın azaltılmasına yönelik önemli bir projeye imza atıyoruz. Kampanya ile gıdaya erişemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sağlıklı ve sürdürülebilir ürünlerden oluşan Temel Gıda Paketi göndermeyi hedefliyoruz. Siz de bize katılın ve yardımımıza ortak olun. Alacağınız her paketin yarı ücretini Panayır Gourmet olarak biz karşılayacağız. Gün boyunca devam edecek kampanya ile yaklaşık 300 TL değerindeki paketlerden satın alarak daha fazla ihtiyaç sahibini sağlıklı gıdayla buluşturabiliriz. Temel Gıda Paketleri sizlerin ismiyle Kızılay tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. 

Hadi Dünya Gıda Günü’nde Panayır Gourmet’e gelin ve iyiliğe ortak olun! 

Panayır'da Ara

E Bültenimize Abone Olun

Birbirinden lezzetli gurme tatlar hakkında bilgiler almak, özel indirimler, kampanyalar ve kaçırmak istemeyeceğiniz fırsatlar için abone olun!

Sepetiniz