PANAYIR GOURMET'E HOŞ GELDİNİZ! ! O HEP ARADIĞINIZ GURME LEZZETLER ANINDA KAPINIZDA!

Neden Naturel Sızma Zeytinyağı Tüketmeliyiz?

Neden Naturel Sızma Zeytinyağı Tüketmeliyiz?

Sağlıklı yağ dendi mi akla hemen zeytinyağı gelir. Antik dönemlerden beri Akdeniz coğrafyasında üretilen zeytinyağları uzun yaşamın sırrı olarak gösterilmiş ve kahvaltılardan, salatalara, Ege’nin zeytinyağlı yemeklerine kadar her lezzette kullanıla gelmiş.  Zeytinin toplanış biçiminden, sıkımına kadar her aşama zeytinyağının kalitesini etkiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki oleik asit oranı yüzde 0,8’den az olan naturel sızma zeytinyağları besin değerleri ve saflık açısından en sağlıklısı. Bu da soğum sıkımla mümkün.

neden-natural-sızma-zeytinyagi-tuketmeliyiz

 

Nedir bu soğuk sıkım?

Zeytinyağında asit özelliği yağın kalitesini belirleyen faktörlerin başında geliyor. Kusursuz lezzette ve saflıkta zeytinyağı için öncelikle olgunlaşmış zeytinleri zedelemeden toplamak gerekiyor. O andan itibaren bozulma süreci başlıyor. Eğer meyveler zarar gördürse oksidasyon hızlanır, yani bozulma çabuk gelişir. Bu zeytinler uzun süre bekletilirse de küflenmeye başlar ve sonuçta yüksek aside ve ağır kokan bir yağ ile karşılaşırız. Bu sebepten dolayı bir zeytinyağı tercih edilirken öncelikle onun naturel sızma olup olmadığına bakılmalı. 

neden-natural-sızma-zeytinyagi-tuketmeliyiz

 

Ardından, toplanan zeytinlerden yüksek kalitede zeytinyağı üretmek için soğuk sıkım yönteminin kullanılması gerekiyor. 27 derecenin altında hidrolik presle ezilen zeytinlerden adeta hayat iksiri olan saf zeytinyağı elde ediliyor. Burada sıcaklık çok önemli bir faktör. Eğer sıcaklık daha yüksek olursa besin değerleri kayboluyor ve zeytinyağının o hoş kokusunda değişim yaşanıyor. Bu yöntemle elde edilen naturel sızma zeytinyağı içerisindeki yaşlanma karşıtı E vitamini, A, D vitaminleri, omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle güçlü bir antioksidan kaynağı. 

Faydası çok!

  • Beyni besleyen ve unutkanlığı önleyen oleocanthal ile polifenol açısından çok zengin. Yapılan araştırmalarda, Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yoğun olarak zeytinyağı tüketen yaşlıların hatırlama oranı diğer ülkelerdekilere daha fazla olduğu sonucuna varılmış.
  • Naturel sızma zeytinyağı içerisindeki tekli doymamış yağ oranıyla kalp ve damar sağlığına iyi geliyor. Margarin gibi işlenmiş doymuş yağ asidine sahip yağlar ise uzun süre tüketildiğinde damar tıkanıklığına neden olduğu artık hepimiz biliyoruz.
  • Son yıllarda kolestrol önemli bir sağlık sorunu haline geldi. Zeytinyağı kullanımı kandaki iyi huylu HLD kolestrol düzeyini artırırken zararlı LDL kolestrolünü ise düşürüyor.
  • Kemik sağlığını iyileştiriyor ve ileriki yaşlarda başlayan kireçlenmeyi engellemeye destek oluyor.
  • Bağırsak florasını destekliyor, yararlı bakterilerin artışına neden oluyor. Kabızlık ve hazımsızlığa ise ilaç gibi geliyor.
neden-natural-sızma-zeytinyagi-tuketmeliyiz

 

Naturel sızma zeytinyağının faydalarını, nasıl üretildiğini saydık tamam da bu mucizevî ürünle yapılan Ege yemekleri de unutmamak lazım. Zeytinyağlı sarmadan, biber dolmasına enginardan barbunyaya kadar ağız sulandıran, iştah kabartan zeytinyağlı yemeklere de başka bir yazıda değineceğiz. Afiyet olsun…

Panayır'da Ara

E Bültenimize Abone Olun

Birbirinden lezzetli gurme tatlar hakkında bilgiler almak, özel indirimler, kampanyalar ve kaçırmak istemeyeceğiniz fırsatlar için abone olun!

Sepetiniz