PANAYIR GOURMET'E HOŞ GELDİNİZ! ! O HEP ARADIĞINIZ GURME LEZZETLER ANINDA KAPINIZDA!

Soğuk Demlenmiş Kahvenin Daha Sağlıklı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Soğuk Demlenmiş Kahvenin Daha Sağlıklı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Kahve tutkunlarının yaz günlerinde serinlemek için tercih ettiği soğuk demlenmiş kahve çeşitlerinin sıcak kahvelere göre daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Kıvamında kavrulmuş kahve çekirdeklerinin aromasını ve kafeini çıkarmak için sıcak su kullanmak yerine, çekirdekleri 12 ile 24 saat soğuk suda bekleterek demliyorlar. Bu yöntem kahvenin aromasını daha az acı yaparken diğer yandan da daha sağlıklı yapıyor.

Modunuzu yükseltir

Soğuk demlenmiş kahve ruh halinizi iyileştirebilir, depresyon riskinizi azaltmasının yanı sıra beyin
fonksiyonlarını da artırabilir. Düzenli kahve içenlerin içmeyenlere oranla daha az depresyon oranına sahip olduğu araştırmalarla ortaya çıktı. Soğuk demleme kahvede bu oran artıyor. Hatta bazı besin uzmanları kafeinin yaşlı insanların beyin işlevlerini artırmak için düzenli kullanabileceğini belirtiyor.

Metabolizmayı hızlandırır

Soğuk demlenmiş kahvedeki kafein, dinlenirken yaktığınız kaloriyi artırabilir. Düzenli kahve tüketerek kalori yakmada yüzde 13’lük bir artışa ve yağ yakımında iki kata kadar artışa yol açabilir. Sıcak yaz günlerini fit geçirmek isteyenler için kilo vermeyi veya formunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Soğuk kahve içerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Metabolizma hızınız ne kadar yüksek olursa, istirahatte de o kadar fazla kalori yakarsınız.

Kan basıncını düşürür

Soğuk demlenmiş kahve, kafein, fenolik bileşikler, magnezyum, trigonellin, kinidler ve lignanlar dahil olmak üzere kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek bileşikler içerir. Bunlar insülin duyarlılığını arttırır, kan şekerini stabilize eder ve kan basıncını düşürür. Günde 3 fincan kahve içmek, kalp hastalığı riskinizi kahve içmeyen kişilere kıyasla yüzde 15'e kadar azaltabilir. Ancak yüksek tansiyonu olan kişiler önce doktoruna danışarak kahve tüketimini arttırmalıdır. 

Hastalık riskini azaltır

Soğuk demlenmiş kahve, dikkatinizi ve ruh halinizi artırmanın yanı sıra, beyninize başka şekillerde de fayda sağlayabilir. Kafein sinir sisteminizi uyarır ve beyninizin işleyişini etkileyebilir. Bir araştırma, kahve içmenin beyninizi yaşa bağlı hastalıklardan koruyabildiğini gözlemledi. Orta yaşta günde 3 ile 5 fincan kahve içen kişilerin, yaşlılıkta demans ve alzheimer geliştirme riskinin yüzde 65 daha düşük olduğunu buldu. Her iki hastalık da günlük aktiviteleri zorlaştıran zihinsel sağlıkta bir düşüş olan bunama ile sonuçlanabilir.

Mideyi rahatsız etmez

Asidik özelliği sebebiyle midesinde yanma yaşayan ve reflüsü olan kişiler kahveye çekingen davranıyor. Ancak soğuk demlenmiş kahve sıcak kahveye nazaran daha az asidik olması ve midenizi koruyacak bileşikler içermesiyle gönül rahatlığıyla tüketilebilir. İçeceğin sıcak kahveden daha az tahriş edici olmasının bir başka nedeni de içeriğindeki ham polisakkaritlerdir. Bu karbonhidratlar veya şeker molekülleri zincirleri, sindirim sisteminizin bağışıklığını artırır. Bu, bağırsak tahrişini ve kahvenin asitliğinin mideniz üzerindeki rahatsız edici etkilerini azaltabilir. Düzenli olarak soğuk demlenmiş kahve içmek kan şekerinizi sabit tutmanıza ve tip 2 diyabet
riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kan şekerini dengeler

Tip 2 diyabet, kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek olduğu kronik bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde, birçok ciddi sağlık komplikasyonuna yol açabilir. Soğuk demlenmiş kahve, bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilir. Günde 4-6 fincan kahve içmek, daha düşük tip 2 diyabet riski yaşanmasına yardımcı olabilir. Bu faydalar kahvede bulunan güçlü antioksidanlar olan klorojenik asitlerden kaynaklanıyor. Soğuk demlenmiş kahve ayrıca sindirim sisteminizde sindirimi kontrol eden ve yavaşlatan hormonlar olan bağırsak peptitlerini düzenleyerek kan şekerinizi sabit tutar.

Dünyanın 10 farklı bölgesinden gelen çekirdekler

Kahve reyonumuzdaki kahve çekirdeklerini dünyanın 10 farklı bölgesinden getirtiyoruz. Baristalarımız kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerini kullanarak soğuk demleme yöntemiyle hazırlıyor. Hem serinlemek hem de enerjik olmak için ideal. Daha yumuşak bir aroma için sütlü olarak da hazırlattırabilirsiniz.

Panayır'da Ara

E Bültenimize Abone Olun

Birbirinden lezzetli gurme tatlar hakkında bilgiler almak, özel indirimler, kampanyalar ve kaçırmak istemeyeceğiniz fırsatlar için abone olun!

Sepetiniz