Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez yiyeceği: Enginar

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez yiyeceği: Enginar

Ege ve Akdeniz mutfağının en özel ürünlerinden olan Engina,r lezzetinin yanı sıra içerdiği besin maddeleriyle de sağlıklı bir beslenme arayanların mutlaka tüketmesi gereken sebzelerin başında geliyor. Enginar şaşırtıcı derecede besin açısından zengin ama kalori bakımından da bir o kadar düşük.  Bir adet orta büyüklükteki enginar yaklaşık olarak 60 kaloriye ve 7 gram life sahip olmasının yanı sıra vücudunuzun günlük potasyum ihtiyacını karşılar.   

 

Nedir bu Enginar?

Enginar içerisinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller ile birçok hastalığa iyi gelir. 50-150 cm boyuna kadar ulaşabilen ve uzun süre dayanıklılık gösteren Enginar, Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye’de ise Marmara ve Ege Bölgelerinde yetiştiriliyor. Sert bir yapıya sahip olan bitkinin yapraklarının sapları bulunmuyor.

Enginar, sahip olduğu birçok özellik sayesinde en popüler sebzelerden biridir; karaciğer, böbrek, bağırsak ve kalp gibi birçok organın yanı sıra sindirim ve sinir sistemlerinde faydaları vardır, kan şekeri ve kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

 

Zengin besin kaynağı

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan enginar C ve K vitaminleri, folat, magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineralleri bünyesinde barındırır. Bir orta boy enginar günlük ihtiyacımız olan lif miktarını yüzde 23 ile 27 oranında karşılar. Neredeyse hiç yağ içermeyen enginar 4 gram protein içerir ve antioksidan bakımından zengin olmasıyla menülerinizde mutlaka olması gereken bir besindir.

 

Kötü kolesterolü düşürür

Çağımızın en büyük problemlerinden biri Kolesterol. Enginar hem iyi kolesterol olan HDL’yi arttırıyor hem de bunu yaparken vücudumuza ciddi zararları olan kötü kolesterol olan LDL’yi düşürüyor. Bu mucizevi besinin içerisinde yer alan luteolin antioksidanı kötü kolesterol oluşumunu düşürür. Ek olarak enginar özündeki eNOS enzimini desteklemeyişle kan basıncınızın azalmasını destekler.

 

Sindirim sistemini düzenler

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini özellikle bağırsak sağlığını iyileştiren enginar sindirim için yararlı bakterileri besleyen inülin içerir. Lifli yapısı kabızlık ve ishali hafifleterek sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu da dolaylı yoldan besinlerin emilimini arttırır. Tok tutma kapasitesi ve düşük kalorili olmasıyla da enginar zayıflamak isteyenlerin diyet menülerinde mutlaka olmalı.

 

Doğal antioksidan

Buraya kadar besleyici özelliklerinden bahsettiğimiz enginar aynı zamanda doğal bir antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sebze ve bitkilerle karşılaştırıldığında enginar antioksidan bakımından en zengin olanlar arasında bulunuyor. Karaciğer başta olmak üzere tüm vücuda faydası olan Cynarin, Phytonutrient ve Silmarin içerir. Bu maddelerin kanser oluşumunu da önlemeye yardımcı oldukları tespit edilmiş. İçerisindeki sinarinin ve potasyum sayesinde de ürik asit durumlarının önlenmesi ve toksinlerin yok edilmesinin kolaylaştırdığı kabul ediliyor.

 

Hem besleyici hem de düşük kalorili olmasıyla mutlaka menülerimizde olması gereken enginarın zeytinyağlıdan, çorbaya, fırından tarta kadar çeşitli tariflerle hazırlayabilirsiniz. Panayır Gourmet tarafından Nisan ve Mayıs aylarında hasat edilen Enginarlar hep taze olarak manav reyonumuzda sizi bekliyor.